Jak prokážete bydliště a doručí vám balík? Průvodce zavřeným okresem

Zástupci Karlovarského kraje připravili odpovědi na časté otázky k omezení pohybu v okresech Sokolov a Cheb. Než se do nich pustíte, připomínáme, že vláda uzavřela epidemicky nejzasaženější okresy Cheb, Sokolov a Trutnov od dneška po dobu trvání nouzového stavu. Ten poslanci včera neprodloužili, uzavírka tak skončí s nedělní půlnocí.

Potřebuji jet k lékaři z nebo do zavřeného okresu. Jak to mám prokázat při policejní kontrole?

Návštěvu ambulantního zdravotnického zařízení lze doložit lékařskou zprávou, kartičkou na objednání se s datem a časem návštěvy a razítkem zdravotnického zařízení. Můžete si také nechat od lékaře zaslat SMS s datem objednání a názvem zdravotnického zařízení, doporučení od praktického lékaře k návštěvě specialisty.

Jak to bude s dopravní obslužností mezi uzavřenými okresy?

Dopravní obslužnost zůstává zajištěna běžným způsobem, počítejte však s namátkovými kontrolami na vlakových a autobusových nádražích v „uzavřených“ okresech.

Mohou do uzavřených okresů zajíždět zásilkové služby typu PPL, DPD?

V případě, že jde o výkon pracovní činnosti, je možné, aby pracovníci zásilkových služeb zajížděli do okresů Cheb a Sokolov.

Budou moci firmy zajíždět k nakládkám a vykládkám do okresů Sokolov a Cheb?

I v tomto případě je zajíždění do obou okresů možné, řidiči však musí počítat s tím, že budou muset při namátkové kontrole prokázat účel pracovní cesty.

Platí povinnost mít chirurgickou roušku také pro děti v mateřských školách?

Děti v mateřských školách chirurgické roušky mít nemusí.

Trvalé bydliště mám v okrese Cheb, bydlím ale v okrese Karlovy Vary (případně naopak), jak to budu prokazovat při případné kontrole?

Jakýmkoliv dokladem o přechodném pobytu, případně nájemní smlouvou apod. Vždy bude záležet na individuálním posouzení případu při namátkové kontrole.

Jsem praktickým lékařem s působností po celém Karlovarském kraji. Bude mi umožněn pohyb i v okrese Cheb a Sokolov?

Samozřejmě, jedná se o cesty do práce, v případě kontroly jde o jednoduše prokazatelnou činnost.

Bydlím v uzavřeném okrese, ale do Karlových Varů budu dojíždět za prací. Mohu tu i nakupovat, nebo mě potvrzení opravňuje jen k cestě do práce?

Potvrzení opravňuje k cestě do práce, zvažte, jestli je nezbytně nutné nakupovat mimo okres Cheb/Sokolov.

Jak je to při správě nemovitosti, která se nachází v uzavřeném okrese?

V případě nezbytné cesty týkající se správy nemovitostí v uzavřených okresech je třeba při namátkové kontrole prokázat vlastnictví nemovitosti, dokument může být ofocený.

Jak se bude řešit soudem stanovená střídavá péče, když jeden z rodičů bydli v uzavřeném okrese?

Rodiče by se měli prokázat rozhodnutím soudu, opět stačí ofocený či naskenovaný dokument.

Nejsem na tom finančně nejlépe, můžu někde získat požadované roušky/respirátory zdarma?

Karlovarský kraj bude mít k dispozici od státu 500 tisíc chirurgických roušek pro obyvatele okresů Cheb a Sokolov zdarma, rozvážet je do obcí budou dobrovolní i profesionální hasiči. Sledujte internetové stránky a další komunikační kanály obce/města, kde bydlíte.

Mám nastoupit na lázeňský rehabilitační pobyt (tzv. křížkové lázně), považuje se to za nástup do zdravotnického zařízení?

Ano, poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče je v souladu s vydaným krizovým opatřením vlády a podmínkami v něm uvedenými, můžete tedy lázeňskou léčebnou péči absolvovat. Taková cesta do okresů s omezeným pohybem obyvatel ale bude muset být prokázána při případné namátkové kontrole policistů před vstupem na uvedené území.

Co bude dál?

Přesně zatím nikdo neví. Konkrétně uzavírka okresů je vázána na nouzový stav. Jak to bude fungovat dál, vedení země, krajů i obcí nyní řeší. Co se dalších opatření po konci nouzového stavu týče, je už teď jisté třeba to, že školy budou pro většinu žáků dál uzavřené a budou fungovat ve stávajícím režimu.

Video: Policejní kontroly na rozhraní okresů Cheb a Sokolov

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.