Město chystá obří prodej pozemků, zákaz pití i dotaci pro hokej
Doslova ohromující program čeká na zastupitele při prvním „živém“ jednání po koronavirové pauze. To se uskuteční ve čtvrtek v Kulturním centru Svoboda.
Zastupitelé mají na seznamu 40 bodů k projednání a budou rozhodovat třeba o chystaném prodeji pozemků po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu, o změně územního plánu pro průmyslový park 2, o dotaci ve výši 1,5 milionu korun na druhou hokejovou ligu nebo o rozšíření zákazu pití alkoholu na další veřejná prostranství.
Pokud to zastupitelé schválí, proběhne na konci srpna aukce developerů o celkem 440 tisíc metrů čtverečních pozemků k nové bytové výstavbě. Vedení města se v aukci rozhodlo prodat pozemky po bývalých kasárnách na Zlatém vrchu a v jejich okolí. Prodávat se tak má třeba i louka U Milosrdných bratří nad Zlatou dráhou (louka je na úvodní fotce). Konkrétně v tomto případě jde o 110 tisíc metrů čtverečních orné půdy.
Tip: Co vznikne po kasárnách? Město má mít jasno, co od developera chce, vzkazuje architekt
Podporujeme chebské podnikatele
Minimální cena za metr čtvereční v aukci bude dělat 350 korun bez DPH, pokud se prodej městu podaří, mělo by vyinkasovat minimálně více jak 150 milionů korun. Kdo se aukce bude chtít zúčastnit, bude muset do 14. srpna složit milionovou kauci.
Minimální cena je stanovena níže, než je u pozemků v blízkosti centra běžná. Podle starosty Antonína Jalovec je to dáno tím, že jde o velmi náročný terén pro zástavbu, se kterým bude mít případný nový majitel ještě mnoho dalších nákladů.
Podle Jalovce také nedávalo smysl prodat samostatně jen pozemky v areálu kasáren a lukrativnější pozemek U Milosrdných bratří. Pozemky v kasárnách by podle něj právě kvůli složité výstavbě nikdo samostatně nechtěl. Podrobně se k tomu starosta vyjadřuje v tomto videu:
Vítěze město vybere podle dvou rovnovážných kritérií: 50 % v celkovém hodnocení bude tvořit nabídnutá cena, druhých 50 % kvalita urbanisticko-architektonické studie.
Zastupitelé dále budou rozhodovat o změně územního plánu, která umožní vybudovat průmyslový park 2 mezi Dolními Dvory a Dřenicí. Ten má vzniknout nedaleko současného průmyslového parku v Dolních Dvorech na místě, kde je dnes orná půda. I když ke změně územního plánu dojde, zatím to neznamená, že se rychle začne stavět. Město se ještě na prodeji pozemků s žádným zájemcem o investici u Chebu nedohodlo.
Iniciativa Chebsko za klima neuspěla v řízení o změně územního plánu u stavebního úřadu s námitkou, kterou podepsalo přes 200 lidí.
„Město sice přislíbilo zpracovat komplexnější studii dopadů plánované průmyslové zóny, ale ta může být hotová až po té, co dojde k prodeji. To by postrádalo smysl. Neexistuje tak záruka, že se bude dostatečně myslet např. na dopravní obslužnost území, lidské zdroje a především na ekologické a klimatické dopady projektu,“ uvedla Zdeňka Brožová, která námitku podala.
Tip: Radní Licková rezignovala. Vadily jí spory kolem průmyslového parku
Na programu květnového zastupitelstva bude třeba i odkup parku v areálu chebské nemocnice. Město chce od Karlovarského kraje koupit 17,5 tisíce čtverečních metrů za celkem 14,8 milionu korun (včetně DPH). Město zatím nemá jasno, co s těmito pozemky bude.
Podporujeme chebské podnikatele
Zastupitelé budou rozhodovat také o tom, jestli se v Chebu bude v příští sezoně hrát druhá hokejová liga, což je třetí nejvyšší hokejová soutěž v zemi. Hokejisté z klubu HC Stadion Cheb na to žádají celkem 1,5 milionu korun. Materiál jde do zastupitelstva s kladným doporučením od vedení města, se získáním dotace by tak hokejisté mohli být úspěšní. Před rokem, kdy o to usilovali poprvé, neuspěli.
Pokud město hokejistům dotaci přidělí, mají dojednáno, že dostanou další milion korun na druhou ligu od Karlovarského kraje a dalších 400 tisíc korun plánují sehnat od sponzorů. Sehnáním těchto peněz podmiňuje město v připraveném usnesení, připsání celkové výše dotace. Prvních 750 tisíc korun má městská pokladna vyplatit už letos nepodmíněně, druhých 750 tisíc pak příští rok právě jen v případě, že klub sežene slíbené sponzorské peníze.
Vedení města také navrhuje rozšíření vyhlášky, která zakazuje pití alkoholických nápojů na veřejnosti. To je už dnes zakázané třeba v historickém centru města, nově se má zákaz vztahovat i na tyto lokality:
- Park v ulici Riegerova – u domů Svobody č. 1312/54 -1315/60
- Park mezi ulicemi Evropská a Sadová
- Schillerovy sady
- Veřejné prostranství mezi ulicemi Havlíčkova, K Nábřeží, Koželužská a levým břehem řeky Ohře
- Riegerovy sady a parkoviště a přilehlé veřejné prostranství Penny Marketu – ul. Riegerova
- Park mezi ulicemi Příkopní, Palackého, Dyleňská a Riegerova
- Park na nám. Prokopa Holého
- Park pod hobby marketem OBI
- Parkoviště a přilehlé veřejné prostranství supermarketu Lidl – ul. Ašská
- Parkoviště a přilehlé veřejné prostranství Kulturního centra Svoboda
Starosta na videu z 15. května vysvětluje, proč vedení navrhuje novou vyhlášku:
Podrobnosti najdete v materiálech pro zastupitele:
- od strany 231 – prodej pozemků
- od strany 250 – změna územního plánu
- od strany 180 – pozemek v areálu nemocnice
- od strany 126 – hokejová dotace
- od strany 26 – vyhlášky omezující pití na veřejnosti
Text původně vyšel 21. května, 27. května jsme ho zaktualizovali.
Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.
Komentář