Vypadl signál. Problémy s přenosy ze zastupitelstva radnice řeší

Videopřenosy z jednání chebského zastupitelstva provází v poslední době technické problémy. I v průběhu posledního, které proběhlo minulý čtvrtek a na kterém rezignovala na své funkce Gabriela Licková, signál nebyl nějakou dobu dostupný.

Město o problémech ví a podle starosty je řeší. „Město Cheb může přímo ovlivnit jen techniku v sále, ta dle mých informací fungovala, problém byl na straně poskytovatele datových služeb. Odbor informatiky s ním bude jednat, aby se případné výpadky redukovaly,“ říká Antonín Jalovec.

 


Podle něj Cheb patří z hlediska videopřenosů z jednání zastupitelstva mezi nejprogresivnější města v Česku. „Ledaskde to dodnes není standardem,“ říká. Odpověděl tak na dotaz, zda radnice nechystá kvůli technickým potížím z poslední doby přenosy ze zastupitelstva zmodernizovat.

Starosta také reagoval na dotaz Chebského infa, proč hned v pátek po jednání zastupitelstva nebyl k dispozici záznam z jednání. Ten mimochodem nebyl k dispozici ani o víkendu, kdy byly nedostupné i některé další záznamy z minulých zasedání zastupitelstva.

„Firma, která pro nás záznam zpracovává, je vzorem pro celou republiku a už několika starostům jsem na ni dával kontakt, protože jsou její služby relativně levné, ale kvalitní a především rychlé. Zpracovat záznam totiž není žádná legrace. Nejen, že ho musíte naindexovat, ale je třeba vymazat všechny osobní údaje. Musí se tedy projít každá pronesená věta, zda neobsahuje konkrétní jméno či jiný citlivý údaj,“ vysvětluje Jalovec.

Podle něj před čtyřmi lety trvalo zpracování záznamu obvykle sedm až deset dnů. „Jako opoziční zastupitel jsem tehdy jednal s exstarostou Navrátilem, aby se vše maximálně urychlilo. Pan Navrátil tehdy nasmlouval současného poskytovatele služeb, který záznam zpracuje a zpřístupní obvykle druhý den, maximálně do tří dnů. Vězte, že je to vysoký nadstandard,“ dodává starosta.

Že online přenos z jednání zastupitelů a jeho následná dostupnost na městském webu není automatika, potvrdilo i rychlé šetření Chebského infa na různých radničních webech. Z okolních měst jednání nevysílají v Aši nebo Františkových Lázních. V Sokolově je k dispozici pouze vysílání v době jednání, ale přenos se nearchivuje (upravili jsme původní nepřesnou informaci, že Sokolov přenosy vůbec nenabízí). V Mariánských Lázních je video dostupné přes městský kanál na YouTube a vysílání není indexováno, nemůžete si tedy jednoduše přepnout na téma a řečníka, který vás zajímá. V Karlových Varech přenosy mají s indexy, ale na tak podrobnými, jaké má Cheb. K dispozici je jen jednací bod, nikoli konkrétní řečníci.

Z měst, která jsou podobně velká jako Cheb (plus minus 5000 obyvatel) záznam vůbec nemají v Orlové, Příbrami, Táboře, Třinci a Znojmě. V Trutnově jsou dostupné alespoň zvukové záznamy. V Třebíči a Kroměříži videopřenosy mají, ale bez indexů. V Kolíně mají přenosy se základním indexem a jen Písek má z podobně velkých měst přenosy se stejně podrobnými indexy.

Čtěte také:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.