Jsou hranice pro sanitky otevřené? Podmínka vyčerpané kapacity v Česku dál trvá

„Chápu to tak, že pokud nyní jako kraj ohlásíme, že potřebujeme konkrétního pacienta převézt do nemocnice v Německu, v řádu hodin se to stane,“ uvedl na konci minulého týdne hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN). Proč už tedy sanitky z Česka do Německa pacienty nepřeváží? Přečtěte si odpovědi hejtmana na dotazy Chebského infa.

V minulém týdnu jste mluvil o tom, že v Německu zjišťujete volné kapacity pro pomoc Česku. Jak to prosím dopadlo? Kolik míst je pro pacienty z Česka v Německu k dispozici?

Oslovili jsme vedení příhraničních okresů na bavorské a saské straně, konkrétně Hof, Vogtland, Wunsiedel, Tirschenreuth, Erzgebirge. Zatím máme odezvu z bavorské strany, která problematiku převozu pacientů z Karlovarského kraje projednává i s vládní prezidentkou Horních Frank, na výsledek čekáme. Saská strana, konkrétně okres Vogtland, reagovala tak, že rádi nabídnou kapacitu nemocnic, kapacitu prověřuje příslušný svaz klinik, s německým ministerstvem zdravotnictví jednají o okolnostech převozů – financování apod.

Také jste minulý týden mluvil o tom, že už z pohledu vedení kraje nastala doba pro aktivaci spolupráce s Německem ohledně přeshraničních transportů. Proč už jste tuto spolupráci neaktivoval, když to je nyní na Vás?

Spolupráci na transportech můžeme zahájit v okamžiku, kdy nebude volná více než desetiprocentní kapacita našich nemocnic a národních zdrojů a budeme mít finální odezvu z Bavorska a Saska.

Je vše nachystané a začnou se brzy pacienti z nemocnic v Karlovarském kraji vozit do německých nemocnic?

Jsme připraveni s transporty začít za výše uvedených podmínek.

Kdy s tím máte v plánu začít? A kolika pacientů – třeba za týden – předpokládáte, že se to bude týkat?

Obojí bude záležet na aktuální situaci v našich nemocnicích, která se mění doslova z hodiny na hodinu.

Hejtman později agentuře ČTK řekl, že nabídnutá kapacita německých lůžek je nově zahrnuta do českého národního dispečinku volných lůžek. „A bude záležet na charakteru každého případu. Jinými slovy k možnostem převozu do českých nemocnic přibyla jména těch německých s danou kapacitou a druhem dostupné péče,“ upřesnil.

Text jsme aktualizovali 23. 2. v 13:20. 

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.