Konec světa to není, ale blížíme se na hranu. Zpráva z nemocnice

Rychle rostoucí počet nemocných covidem je znát i v místních nemocnicích.

„Blížíme se k vyčerpání kapacit a snažíme se přijmout opatření, která to oddálí,“ říká Vladislav Podracký, mluvčí společnosti Karlovarská krajská nemocnice (KKN).

Pod ní patří nemocnice v Karlových Varech i v Chebu. V té první bylo dnes dopoledne 22 hospitalizovaných covidových pacientů na běžných lůžkách a 7 lidí na intenzivních, tedy těch, kteří jsou připojeni na plicní ventilaci. V Chebu bylo 10 lidí na běžných lůžkách a na intenzivních 3.

„Maximálně jsme schopni vytvořit 14 ventilovaných lůžek v Karlových Varech a 6 v Chebu. Běžných lůžek můžeme udělat 150 až 200. Pak už by to bylo na úkor akutní péče o jiné pacienty,“ říká Podracký.

„I když máme velké množství technického vybavení, limity jsou v personálu. O jednoho covidového pacienta musí pečovat až čtyři kvalifikované sestry. Musí se střídat ve směnách a je to extrémně náročné vzhledem k práci v ochranných prostředcích,“ vysvětluje.

V obou nemocnicích nyní probíhá příprava na to, co se podle epidemiologů blíží. „Strmý nárůst hospitalizovaných lidí bude pokračovat a očekáváme, že se na maximální limity dostaneme. Nejde o šíření poplašné zprávy, jde o to, že předpoklady takové jsou a děláme vše proto, abychom dokázali tuhle situaci co nejvíce oddálit a co nejvíce eliminovat,“ říká Podracký.

Pro nemocniční personál je to tvrdé, už dlouho funguje na hranici svých možností. „Nesmí třeba vybírat dovolené, s výjimkou nezbytných rodinných důvodů,“ říká Podracký. Obě nemocnice zatím nemají velký problém s nakaženými zdravotníky, v obou je kvůli nakažení covidem mimo do deseti lidí. Doma teď už zůstávají jen ti, kteří jsou potvrzení. Na jaře to byli i zdravotníci, kteří třeba přišli s někým nemocným do styku. Teď už pro to není prostor a tito lidé fungují za zpřísněných opatření dál, jestliže se u nich nákaza nepotvrdila.

Vedení KKN už před časem zastavilo plánované neakutní výkony v Chebu, od této středy jsou zastaveny plánované výkony i v Karlových Varech. Normálně funguje pouze onkologie a akutní výkony.

V Karlových Varech tak jsou momentálně z šesti operačních sálů tři mimo provoz. Anestezilogické sestry tak mohou pomáhat na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, které se stará o nejtěžší případy.

„Postupně pro pacienty s covidem vyklízíme kožní oddělení a rehabilitaci. Kožní onemocnění neohrožují, když nejde o onkologické pacienty, nikoho na životě,“ říká Podracký.

Nemocnice také školí zaměstnance z ostatních oddělení na obsluhu plicních ventilací. Dále se řeší spolupráce s okolními zdravotnickými zařízeními, tedy to, kam s pacienty v momentě, když dojdou kapacity.

Zčásti už to dnes funguje. Pacienti, kteří už nevyžadují akutní péči, jsou převáženi z Karlových Varů do Mariánských Lázní. „Další v pořadí je nemocnice v Ústí nad Labem, která dala nabídku na pomoc. Pomoc nabízejí i německé nemocnice. Němci mají vyšší počet akutních lůžek na 1000 obyvatel,“ říká Podracký. Spolupráci s německými nemocnicemi primárně řeší vláda.

Nemocnice také požádala o mediky do provozu. Studenti by mohli pomoci třeba s tříděním lidí u vchodu, které by se zavedlo v Karlových Varech, pokud jich bude dostatek. Příchozím by pak například měřili teplotu. Střední zdravotnické školy by mohly pomoci se studenty z posledních ročníků, kteří by mohli pomoci s administrativou. Kvalifikovaný personál pak může dělat jiné věci.

Dál platí zákaz návštěv v obou nemocnicích.

„Nechceme vyvolávat paniku. Opatření jsou věcná a racionální. Nechystáme se na konec světa, ale musíme se připravit nejen na to, co bude zítra, ale i pozítří,“ říká Podracký.

Připomíná také, že koronavirová pandemie bude mít tvrdý dopad na hospodaření nemocnice. „Už dnes nás náklady na covid vyšly na 40 milionů korun a z kompenzační vyhlášky jsme zatím neviděli ani korunu,“ říká. Ve zmíněných 40 milionech jsou třeba výdaje na ochranné prostředky, na zvýšené odměny zaměstnanců, kteří mají mimořádné směny nebo na kompletní dezinfekci nemocnice.

„Buď ty peníze někdo doplatí, nebo budeme muset výrazně šetřit. Třeba na opravách, údržbě nebo se nekoupí nějaké nové zařízení. Zatím nevíme, jak se stát bude dál chovat,“ říká Podracký. Ztrátu pak prohloubí i zastavování úkonů s tím, jak se omezuje běžný provoz.

Podracký má také vzkaz pro lidi, kteří současnou epidemii zlehčují. „Opravdu to není chřipka. Ta se nechová tak, že vám přivezou pacienta, který normálně komunikuje a za dvacet minut vám zkolabuje, musíte ho dát na umělou plicní ventilaci, intubovat ho a zajistit, protože není absolutně schopný dýchat a fungovat,“ říká.

Pacient s těžkým průběhem covidu v nemocnici zůstává minimálně čtyři týdny. Ti intubovaní, kteří byli na plicní ventilaci, ještě mnohem déle. „Trvá, než se v podstatě znovu naučí dýchat,“ říká Podracký.

Co se stane, když se nemocnice dostane nad limit pacientů, které zvládne obsloužit? „Bude se postupovat stejně, jako když skončí kapacita jakéhokoli jiného oddělení. Záchranná služba, která poveze pacienta, dostane informaci, že kapacita nemocnice v Chebu nebo v Karlových Varech je plná a nemůže pacienta přijmout. Záchranná služba bude muset hledat nejbližší zařízení, které kapacitu má a bude schopné pacienta přijmout,“ odpovídá.

Pokud se nemocnice dostane nad limit, chystá krizový krajský štáb mimořádné varianty. Uvažuje se třeba nad provizorním lazaretem v hokejové KV aréně. Hlavně by se ale museli najít další zdravotníci. Pomoci může armáda nebo lidé z ambulantní sféry či z lázeňství.

Co dál?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.