Převozy do Německa zatím nebudou. Starosta ať do toho nemluví, vzkazuje Blatný

Podle ministerstva zdravotnictví se situace v nemocnicích v Karlovarském kraji k dnešnímu dni výrazně zlepšila a už není kritická ani v chebské nemocnici. Behěm tiskové konference to s odvoláním na informace od krajských koordinátorů zdravotní péče sdělili ministr zdravotnictví Jan Blatný a jeho náměstek Vladimír Černý.

Jde pouze o jednorázovou úlevu, za kterou je pokračující převoz pacientů v rámci kraje i mimo něj, volná lůžka se ale znovu rychle zaplňují, řekl Chebskému infu Vladislav Podracký, mluvčí společnosti Karlovarská krajská nemocnice, pod kterou spadají nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Ten také potvrdil, že v chebské nemocnici jsou stále jen dva ze tří doktorů, které jako posily slíbil ministr Blatný při nedávné návštěvě Chebu.

I když podle zástupců ministerstva v příštích dnech či týdnech hrozí, že kapacita nemocnic se dostane na hranu v celé zemi, aktivovat pomoc od Německa se zatím nechystají. Černý zopakoval, že pomoc od Německa vláda aktivuje v momentě, kdy se zbytková kapacita bude blížit deseti procentům. Pacienty z jiných krajů nově přestaly přijímat třeba nemocnice v Plzeňském kraji.

Podle ministra Blatného dohoda s německou vládou existuje a celý systém je připraven. „Musí být zachován systém. Neměl by se do toho nikdo vlamovat, byť třeba s dobrým úmyslem,“ uvedl Blatný.

„Chaos nastává, když se do toho motá někdo, kdo není součástí systému, pak mohou vznikat otázky, které nejsou na stole. Odborné věci by měli řešit jen odborníci, vše je nastaveno dobře,“ dodal ministr.

Podle něj do zmíněného systému neodborně zasahuje třeba chebský starosta Antonín Jalovec. Ten v minulých dnech ministerstvo zdravotnictví spolu s dalšími starosty z Chebska opakovaně se žádostí o otevření hranic pro sanitky oslovil.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek včera oznámil, že z pohledu vedení kraje nastala doba pro aktivaci spolupráce s Německem ohledně přeshraničních transportů pacientů. Včera to také sdělil premiérovi Andreji Babišovi.

„Jsem přesvědčen, že je možná dohoda o sdílení lůžkové kapacity velmi aktuální. Pravidelně se organizují četné převozy z nemocnic v kraji, nejvíce z té chebské, jde o zhruba 10 až 20 pacientů denně, kteří se odvážejí do nemocnic v Jihlavě, Mostu nebo v Teplicích. Zároveň mi Rada kraje uložila situaci dále řešit, včetně toho, abych se spojil s bavorskými protějšky a získal informace o dostupné lůžkové kapacitě,“ uvedl Kulhánek.

„Dostávám také kontinuální žádosti z regionu o aktivaci této spolupráce od občanů i od zástupců měst, vznikly různé petice k tomuto tématu. Stejně tak registruji vyjádření německých politiků, že na poskytnutí takové pomoci jsou připraveni. Uvědomujeme si, že to není nástroj k vyřešení situace, ale jedna z možností, které bychom měli využít souběžně s mezikrajským transportem v ČR,“ dodal hejtman.

Krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková v úterý Novinkám řekla, že převozy do Německa nejsou v tuto chvíli nezbytně nutné. Na její stanovisko se odvolal premiér, když zdůvodnil, proč vláda zatím přeshraniční převozy neaktivovala. Podle Uhlíkové zatím fungují pozemní a letecké transporty do ostatních nemocnic v zemi. „S panem hejtmanem jsem o tom nehovořila, ale momentálně máme v nemocnicích nějaká volná lůžka, proto nevidím v tuto chvíli důvod žádat o pomoc,” řekla Uhlíková. Kapacita volných lůžek se v nemocnicích neustále mění.

„V úterý jsem na videokonferenci členů vlády s hejtmany upozornil na to, že se blížíme k hraniční kapacitě intenzivní lůžkové péče v ČR a výhled není příznivý ani na další dny. Znovu jsem proto zopakoval svůj apel na aktivaci spolupráce s Německem. A k svému velkému překvapení jsem se dozvěděl, že rámec pro tuto spolupráci pan premiér vytvořil a převozy by byly možné, ale koordinátorka o ně nepožádala. Měl jsem za to, že pro členy vlády je klíčové oficiální stanovisko Karlovarského kraje a osoba koordinátora v tomto procesu nehraje žádnou roli,” uvedl v reakci na středeční vývoj hejtman.

Ministr zdravotnictví dnes také uvedl, že během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Blatný také zopakoval, že plošná opatření nefungují, když nejsou individuálně dodržována.

Kapacity nemocniční péče jsou podle něj na hraně a fungují jen díky převozům pacientům mezi kraji. Při dalším zhoršování situace ministerstvo zvažuje zapojení specializovaných nemocnic, které se dosud na léčbě pacientů s covidem nepodílely. Další možností je i obnovení pracovní povinnosti mediků a případně i zdravotníků z ambulantního sektoru.

Zprávu jsme 17. 2. ve 13:58 zaktualizovali.

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.