Ke komu se přidá ODS? Průvodce posledním krajem bez dohody

Skoro měsíc a půl po krajských volbách nevíme, kdo nám bude příští čtyři roky vládnout. Dnes od jedenácti hodin proběhne takzvané ustavující zastupitelstvo, na kterém by vládnoucí koalice měla zvolit nového hejtmana i radu. Nová vládnoucí koalice ale zatím není. Proč? Jaké se rýsují možnosti? A proč se mluví hlavně o ODS? Zjistíte v otázkách a odpovědích.

Bude už dnes nové vedení kraje?

Nesjpíš ne. Karlovarský kraj tak zůstane posledním bez nového vedení. Klíč k rozlousknutí patové situace drží volební uskupení ODS+KDU-ČSL. To od voleb na začátku října až do konce minulého týdne drželo pevný blok s vítězným ANO. Nově vyjednává s konkurencí, tedy se STAN, Piráty, Místními a zbytkem VOK a SNK1. Zástupci tohoto bloku i ODS ve středu sdělili, že na další jednání potřebují více času a že se na dnešním jednání zastupitelstva dohoda čekat ještě nedá.

Kdo teď vládne a kolik času je na dohodu?

V případě, že se během jednání ustavujícího krajského zastupitelstva nezvolí hejtman a krajská rada, jednání zastupitelstva se přeruší a do 7 dnů se musí uskutečnit další jednání zastupitelstva Karlovarského kraje. V mezičase vede kraj stávající hejtman a radní. Pokud nebude vedení kraje zvoleno ani na dalším jednání, znovu se jednání přeruší. A tak by to šlo stále dokola.

Když se to vše bude opakovat půl roku, budou nové volby. „Podle zákona o krajích platí, že když se zastupitelstvo nesejde po dobu delší než 6 měsíců tak, aby bylo schopno se usnášet, nebo nezvolí-li hejtmana do 6 měsíců ode dne, kdy byl odvolán nebo se funkce vzdal, nebo do 6 měsíců ode dne ustavujícího zasedání, ministerstvo je rozpustí a ministr vnitra vyhlásí nové volby,“ vysvětluje Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje.


Aktualizace k 12. 11. ve 13:25:

Jak to ve čtvrtek dopadlo?


Jak jsou teď rozložené síly?

Nejsilnější je blok STAN, Piráti, Místní a zbytek VOK a SNK1. Tyto strany a volební uskupení měly hned po volbách dohromady 24 křesel. S tím už by se vládnout dalo. Jenže než se k původnímu trojbloku STAN, Piráti a VOK přidaly další dvě uskupení, od VOK po volbách odešli dva zastupitelé za Karlovaráky a od SNK1 se odklonil jeden ze zastupitelů. Dohromady tak nyní mají 21 křesel v 45členném zastupitelstvu. Kdo chce vládnout, potřebuje většinu, tedy alespoň 23 hlasů.

Jiná cesta k vládnutí než přes dohodu s ODS, pro tento blok 21 nevede. ODS ale hraje vysokou hru. Po měsíci, kdy stála po boku ANO, to teď zkouší na druhé straně. A se svým ziskem 7,35 % na to jde hodně troufale, když od STANu a spol. chce post hejtmana a další dva radní. Jinými slovy s nepříliš vysokým volebním ziskem chce být dominantní silou v nové koalici. ODS musí být jasné, že takový požadavek je nereálný a že bude muset ubrat, jestli to se spoluprací s blokem 21 myslí vážně.

ODS má spolu s KDU-ČSL dohromady čtyři zastupitele. Strany měly v našem kraji společnou kandidátku a obě mají v novém zastupitelstvu po dvou křeslech, v povolebním vyjednávání je ale zatím slyšet jen hlas ODS. Do vyjednávání s blokem 21 ODS přináší i tři hlasy, které se při vyjednávání oddělily od VOK a SNK1. Dohromady se tak hraje o sedm hlasů, které doteď byly svázány s ANO.

Tento druhý blok měl dosud 20 mandátů. Jeho jedinou šancí na vládnutí bylo domluvit se na podpoře s SPD. Je to varianta, se kterou se musí stále počítat.

Co případně udělá SPD?

Určitě se nepřidá k bloku vedenému STAN. Obě strany už se proti sobě velmi ostře vymezily. V současném rozložení sil ale SPD může u moci udržet ANO, pokud by v takové koalici chtělo nakonec být uskupení ODS a KDU-ČSL. ANO se spolupráce s SPD nezříká, u ODS postoj není znám. Chebské info se na to ptalo volebního lídra Karla Jakobce (na úvodní fotce s předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou). Neodpověděl.

Na to, zda SPD případně podpoří koalici ANO s ODS a KDU-ČSL, ať už přímo nebo nepřímo, jsme se zeptali volební lídryně SPD v Karlovarském kraji Karly Maříkové. „Na vaše otázky nemohu konkrétně odpovědět, jelikož jsou závislé na jednání s jednotlivými subjekty,“ odpověděla.

Jsou kraje, kde vítěz voleb nemá hejtmana?

Ano, vítězství ve volbách není automatickou vstupenkou do vedení kraje. Je pět krajů, kde první v letošních volbách, není součástí vládní koalice. Jde o Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský a Pardubický kraj a také o kraj Vysočina. Všude vyhrálo ANO a nevládne.

Co byste neměli minout?

Jestli chcete sledovat aktuální vývoj povolebního vyjednávání, doporučujeme facebookové profily STANu, Pirátů nebo Místních. Za ANO na Facebooku nejaktivněji vývoj komentuje Jana Mračková Vildumetzová, blok 21 se snaží rozmetat také zpravodajství webu Náš region.

Chebany pak aktivně informuje i zdejší VPM, která je součástí koalice se STAN, krajskými zastupiteli jsou starosta Antonín Jalovec a chebský radní a senátor Miroslav Plevný. Na druhé straně za ANO jsou chebští zastupitelé Gabriela Dostálová a Jan Vrba.

Celostátní pozornost se na dění v Karlovarském kraji pokusil strhnout šéf STANu Vít Rakušan. Vyzval Petra Fialu a Mariana Jurečku, předsedy ODS a KDU-ČSL, aby svým karlovarským kolegům domluvili. Aby nebyli s ANO a s SPD, ale se STANem a Piráty.

„Spojení karlovarského ANO a ODS skrze sňatek Vildumetzová-Mraček je realitou, o které se příliš nemluví. Realitou, která již od voleb blokuje stávající situaci. Dokud se ODS i KDU-ČSL se svými čtyřmi zastupiteli nerozhodnou, na kterou stranu se připojí, nebude možné řešení. Protože náš blok se o hlasy extremistů opírat nebude. Blok hnutí ANO a ODS+KDU-ČSL by musel,“ uvedl kromě jiného Rakušan.

Zdroj úvodní fotky: facebookový profil ODS v Karlovarském kraji

Nemáte dost?


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.