Primář Adamec dal výpověď. Zůstane, jen když přijdou noví doktoři

Primář interny v chebské nemocnici Stanislav Adamec dal výpověď. Podle něj už nejde dál fungovat v současném „personálním marasmu“. V rozhovoru říká, že je ochotný výpověď stáhnout, když vedení nemocnice začne aktivně shánět nové doktory. Zatím s ním o tom nikdo nejednal.

Slyšel jsem, že jste dal výpověď. Je to pravda?

Je to tak.

Proč?

Je těžké pracovat v trvalém provizoriu, je třeba vyřešit zdejší personální marasmus. Zatím jsem neviděl žádné kroky, že by se někdo usilovně snažil shánět lékaře. Pokud se situace aktivně začne řešit, jsem ochoten výpověď i stáhnout, ale zatím se mnou z managementu nemocnice nikdo nejednal.

Výpověď jste podal kdy?

K 31. březnu, už skoro měsíc tedy běží dvouměsíční výpovědní doba.

Je to reakce na dlouhodobý stav v chebské nemocnici? Pandemická situace, kdy o problémech zdejší nemocnice věděla celá země, nic nezměnila?

Víceméně ne. Tím, že brzy odejdou lékaři, kteří tu dočasně pomáhali, tak se zase dostaneme do stavu, kdy nejsme schopni pokrýt ani služby. Je před námi léto a dovolené. Lékaři mají nevybranou dovolenou z loňského roku a ty pomalu ani nejdou vybrat. Navíc nám dal jeden doktor z interny výpověď. Nejpozději v červenci nás opustí další doktor, který je tu dočasně na výpomoc a jsme tam, kde jsme byli. Management nemocnice na to zatím vůbec nereagoval. Uvidíme, jestli se to teď změní, když má Karlovarská krajská nemocnice konečně nového ředitele.

Služby nebudete brzy schopní pokrýt ani na běžný provoz?

To ještě ano, ale na pokrytí 24hodinového provozu to je málo. Jsme odkázáni na pomoc externistů, kteří pokrývají zhruba třetinu služeb.

To je typicky třeba pan primář Straka ze sokolovské nemocnice, který v Chebu vypomáhá?

Ano.

Vaše výpověď je tedy apel na vedení nemocnice, aby konečně začalo situaci v chebské nemocnici řešit?

Ano. A platí, že pokud mám na své výpovědi něco změnit, tak chci vidět konkrétní kroky. Pořád vedení tvrdí, že shání lékaře, ale není jediný inzerát, neděje se nic, dlouhodobě tu chybí atestovaní doktoři.

Slyšel jsem také, že už máte dvě konkrétní nabídky z jiných nemocnic.

Ano, nabídky mám. Že bych zůstal bez práce, se nebojím.

Když odejdete, půjdou s Vámi i další lidé z interny?

Pokud odejdu, dá se předpokládat, že odejdou i další lidé z našeho oddělení. Říkají mi, že za daných okolností, by tu už asi nezůstali. Interní oddělení jede nadoraz už několik let, je tu nahromaděná frustrace. Covid byl jen „třešnička na dortu“. Říkali jsme si, zda se konečně někdo chytí za nos a začne řešit personální problémy i v chebské nemocnici a nejen v Karlových Varech. Řeší se to zatím jenom tím, že se sem přijímají doktoři z Ukrajiny bez aprobační zkoušky. Potřebujeme minimálně ještě jednoho atestovaného lékaře a nějaké další menší úvazky.

Když odejdete a odejdou i další lidé, co podle Vás bude s internou?

V podstatě by to znamenalo, že by se musela zavřít.

Může fungovat nemocnice bez interny?

Špatně. Muselo by se to řešit převozy pacientů do Sokolova a Karlových Varů.

Proč ti ukrajinští lékaři nestačí? To asi není tím, že by byli špatní doktoři?

Dokud neudělají aprobační zkoušku, tak oficiálně v Česku nemohou pracovat jako lékaři, protože jsou pouze jakoby stážisti. Vyžadují větší dohled, než se adaptují na nové podmínky. Aprobační zkoušku mohou dělat nejdříve zhruba po roce pobytu v Česku.

Ukrajinští lékaři jsou tu ale už roky. Oni vám nezůstávají, když si tu zkoušku udělají?

Dlouhodobě nám zůstaly dvě lékařky, ale většina doktorů, které jsme si „vychovali“ a udělali aprobační zkoušku, pak odešla. Někteří do Německa, loni třeba šli tři do Prahy. V Chebu je malá perspektiva pro lékaře, je tu například těžko dosažitelné další vzdělávání. Atestační systém je vůči malým nemocnicím nepřátelský, doktoři při nich musí na dlouhé stáže, což je v praxi těžko proveditelné.

Je problém i v penězích? Odcházejí doktoři za větší výplatou?

Finančně se tu mají, myslím, lépe než v Praze. V tom problém podle mě není. Jdou opravdu za lepší medicínskou perspektivou. Cheb nemá obory akreditované na vyšší úrovni, nejsme nemocnice vyššího typu, abychom mohli poskytovat atestační vzdělávání.

Ještě jsem k aktuální situaci v Chebu slyšel, že mělo dojít ke snížení platů. Je to pravda?

Došlo tu k nějakým zmatkům kvůli přesčasové práci. Nový finanční ředitel to podle mě vzal za špatný konec, když začal řešit přesčasovou práci a ne úplně šťastně do toho vstoupil. Řeší se to.

To tedy nebyl důvod pro vaší výpověď?

To ne, jde ale o další důsledek určitého bezvládí, které tu panuje po odstoupení předchozího vedení.

Zdroj úvodní fotografie: Asklepion

Pokračujte:


Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.