Chebská nemocnice je kvalitní. Nový šéf láká doktory a prozrazuje plány
Jsou už na interně noví doktoři, jak to požaduje primář Adamec? Je Cheb dlouhodobě ve stínu zájmu za karlovarskou nemocnicí? Bude se zdejší nemocnice privatizovat? Zmizí z Chebu onkologie? A může zdejší nemocnici ohrozit plánovaná poliklinika u nádraží? Na to v rozhovoru odpovídá Josef März, nový šéf společnosti Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou spadají chebská a varská nemocnice. A jak reaguje na nařčení od bývalé hejtmanky, že výběrové řízení, které vyhrál, bylo politickou fraškou?
S primářem Adamcem jste se nedávno dohodli, že budete aktivně shánět nové doktory na internu. Už nějaké máte?
Běží nábor. Dali jsme inzeráty na nové doktory a spolupracujeme se specializovanými lovci hlav. V hledáčku máme čtyři konkrétní doktory, které jsme oslovili napřímo. Jde o lékaře, kteří už dnes zajišťují v chebské nemocnici část služeb a máme od nich signály, že by zvažovali přejít sem na plný úvazek.
Kolik lidí na internu sháníte?
Jde o dva až tři atestované lékaře.
Podobná poptávka je i z jiných oddělení chebské nemocnice, nebo je jinak personální stav dobrý?
V Chebu je to dlouhodobě neutěšené. Zásadní poptávka je určitě z chirurgie, kde by také potřebovali doplnit o dva až tři lékaře.
Jak těžké je shánět doktory do Chebu?
Hodně těžké. Velká část doktorů má pocit, že v Chebu nemůže dělat celé spektrum medicíny, které si představují. Pro někoho je to zase kraj země, kam se jim nechce stěhovat. Neznají město a dopředu ho odsoudí.
Je problém i s tím, že v chebské populaci je málo doktorů? Mám dát dítě na doktora a má o budoucnost postaráno?
O budoucnost určitě mít postaráno bude, ale je otázka, jestli zde bude chtít zůstat.
Je představa doktorů, že tady nemohou dělat celé spektrum medicíny, správná?
Není. Zejména absolventi nevědí, že se tady provozuje medicína na dobré úrovni v relativně širokém rozsahu. Jejich dojem z menšího města a menší nemocnice může být, že zde je omezené spektrum péče v jejich oboru. Nemocnice v Chebu přitom poskytuje kvalitní péči, funguje dobře a minimálně na začátek, řekněme na prvních pět let do atestace, je ideální.
S atestací je ale problém, když tu je lidí málo a na různé stáže není čas.
Musí tu být více stálých lidí, je to začarovaný kruh. Když je na oddělení málo lidí, nemůže se nikdo zúčastnit stáží. Když se stav doplní, bude na to prostor.
Jenom na absolventech se to ale asi stavět nedá.
Ideální je chebská nemocnice i pro plně kvalifikované doktory, kteří chtějí změnit prostředí, nejsou spokojeni na svém pracovišti nebo třeba po padesátce chtějí někde začít odznovu.
Primář Adamec si kromě jiného stěžuje na to, že předchozí vedení KKN nemocnici v Chebu dlouhodobě nechávalo ve stínu zájmu za karlovarskou nemocnicí. Říkal to právě v souvislosti s personální situací. Změníte to? Nebo to podle vás tak není a není tedy co měnit?
Noví doktoři i sestry jdou tam, kam se hlásí. Pokud ve Varech máme na některém oddělení plno a hlásí se lékař, kterého potřebujeme v Chebu, tak každému z nich Cheb nabídneme. Nemůžeme ale doktory distribuovat podle vlastní libovůle. Jak to bylo za předchozího vedení mi komentovat nepřísluší, ale my Cheb určitě na okraji zájmu nemáme. Já jsem dlouhodobě a vždy prosazoval, že v Chebu nemocnice být má. Má tu své místo a tak k ní přistupuji.
I za své předešlé působení v čele KKN v letech 2014 až 2017 můžete dát ruku do ohně, že Cheb nebyl upozaďovaný?
Cheb není a nebyl upozaďovaný. Že se to tak někomu jeví, neznamená, že to tak je.
A dokázal byste říci, z čeho ten pocit některých lidí v chebské nemocnici pramení?
Obecně platí, že tu je větší problém s personální situací a to je podle mě to hlavní, co ti lidé vnímají. Celé to vychází z toho, že Cheb je pro zdravotníky méně atraktivní než jiná města včetně třeba Karlových Varů. Na druhou stranu podobně složitou situaci má i Sokolov. Je to věc, se kterou musíme žít, nedá se moc ovlivnit. Snažíme se, děláme aktivní nábor, ale musíme při něm překonávat tuto výchozí situaci. Nábor běží s naprosto stejnými podmínkami jako ve Varech, náborový příspěvek je 150 tisíc korun pro sestru, 400 tisíc pro lékaře a 600 tisíc pro primáře.
Primář Adamec v rozhovoru také říkal, že problém není v tom, že by tu byly nízké mzdy. Že platově se tu doktoři mají třeba i lépe než v Praze. To sedí?
Platové podmínky jsou určitě kvalitní a srovnatelné se zbytkem republiky.
Připravujeme přesun onkologie
Jde rekonstrukce chebské nemocnice teď už podle plánu? Bude hotová na začátku roku 2022?
Je tam asi měsíční skluz a hotovo by mělo být v únoru 2022.
V Chebu dlouhodobě kolují zvěsti, že se zdejší nemocnice bude privatizovat, že Penta už je připravená. Kraj teď ale do rekonstrukce nemocnice naleje více jak půl miliardy korun. Ukazuje to, že kraj o chebskou nemocnici stojí?
Za KKN jsme vždy říkali, že o nemocnici stojíme, že ji nechceme nikomu pronajmout, ani věnovat, že má svoje místo. Proto se takto velká přestavba nemocnice vůbec realizuje, přišli jsme s tím už za mého předchozího vedení. Chceme nemocnici i takto výrazně pozvednout, chceme aby byla atraktivnější právě i pro zájemce o práci.
Problém s lékaři je podle primáře Adamce i v tom, že zde často působí například doktoři z Ukrajiny, kteří ale po zaučení z Chebu odcházejí za lepším. Dá se to nějak změnit, aby neodcházeli?
Snažíme se, aby v průběhu i po skončení potřebného vzdělávání měli stejné podmínky pro práci jako Češi. Přistupujeme k nim naprosto rovnocenně. Bohužel, někteří i tak odejdou. Ty motivy jsou ale různé, nejsou to jen peníze nebo Německo, často hraje velkou roli rodina. Občas odcházejí i kvůli tomu, že nemají dobrý pocit z toho, jak se k nim místní chovají, že doktory z ciziny vnímají a priori s nedůvěrou. Většinou to ale bývá mix různých důvodů. Naposledy nám jedna lékařka odešla mimo region, protože má postižené dítě a potřebuje pro něj speciální školu, která tu není. Ty důvody jsou opravdu různé a my děláme maximum, aby nám neodcházeli. Podmínky u nás mají všichni doktoři stejné.
Nedávno se řešila neúspěšná žádost o dotaci na lineární urychlovač pro chebskou onkologii. Je její fungování ohroženo?
Není. Předpokládaná životnost lineárního urychlovače je někdy k roku 2024. Možná může být i delší, přístroj je pravidelně servisován, dá se upgradovat. Zároveň budou vypsány další dotační programy, kde onkologie je a které jsou určeny právě pro pracoviště, jako je Cheb. Tak nám to řeklo i ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo pro místní rozvoj. Dál tedy počítáme s pořízením nového lineárního urychlovače, jen to pravděpodobně bude z jiného dotačního programu.
Strategický plán KKN do budoucna počítá s přestěhováním onkologie do Karlových Varů. Kdy k tomu má případně dojít a proč?
Je to v plánu, protože pokud chceme jakékoli specializované onkologické pracoviště většího rozsahu, tak z pohledu odborné společnosti i z pohledu zdravotních pojišťoven je přípustné místo pouze v Karlových Varech. Jde tam třeba o návaznost na další obory. O přesunu se bavíme v horizontu pěti až šesti let. Připravujeme to ve spolupráci s panem primářem Krištofem, není to žádná pirátská akce. Bavíme se o tom několik let, je to jasně dané. Zároveň platí, že v Chebu onkologie neskončí. Pouze tady ubude lůžková část, naopak určitě zůstane v provozu ambulance, základní chemoterapie. Ozařování ještě budeme řešit.
Chystá se optimalizace, po které by se nějaká oddělení v Chebu rušila?
Nemyslím si, že by se v Chebu měla oddělení rušit. Případná optimalizace spočívá v rozsahu péče v jednotlivých oborech. Specializovanější věci, které se málo vyskytují, bychom chtěli soustředit do krajské nemocnice. Bude to vždy o diskuzi s místními lékaři a primáři. Rozhodně ale není v plánu uzavírat v Chebu některá oddělení nebo obory. Naopak se snažíme, aby v horizontu dvou až tří let byla v areálu nemocnice dialýza, neboli umělá ledvina. Dnes pacienti se selháním ledvin musí třikrát, čtyřikrát týdně jezdit nejblíž do Sokolova nebo do Mariánských Lázních.
Konec minulého vedení KKN byl kromě jiného zdůvodněn tím, že je společnost dlouhodobě ztrátová. Je tedy jedním z vašich hlavních úkolů dostat KKN do zisku?
Jedním z úkolů, nikoli hlavní úkol, je obrátit trend hospodaření. KKN zisková v dohledné době rozhodně nebude.
Předchozí vedení se rozloučilo zprávou, že loni hospodařilo s výsledkem zhruba 40 milionů v plusu.
To ale byl hospodářský výsledek, což neznamená, že nemocnice byla zisková. V plusu hospodaření skončilo jen díky tomu, že KKN dostává peníze od kraje.
Loni dostala od kraje 333 milionů korun. Kam se chcete dostat?
Snahou je být během čtyř až pěti let pod 100 miliony korun.
Jak to uděláte?
Chystáme komplexní analýzu a následnou optimalizaci nákladů. Bude se to týkat přístrojů, vybavení, použitých materiálů. Spadá do toho třeba i rozumné pořizování přístrojů, jejich sdílení, nemusí mít vždy více oddělení svůj vlastní přístroj. Zároveň uděláme revizi personálních plánů, v některých málo oblastech nemusí být zaměstnanců tolik. Rozhodně ale nepůjde o snižování mezd.
Takže chystáte propouštění?
Nechystáme, pouze nebudeme obnovovat některé smlouvy, například při odchodu lidí do důchodu. Půjde o desítky pozic.
Nejsem blázen
Studie společnosti Deloitte, kterou si nechalo zpracovat předchozí vedení kraje, ukazovala, že nejvýhodnější pro kraj by bylo provoz krajských nemocnic svěřit, nikoli prodat, nějaké soukromé společnosti. Uděláte to?
Je to otázka na vedení kraje. Já osobně si myslím, že páteřní síť nemocnic má zůstat pod kontrolou státu nebo krajů. Převod do soukromých rukou nebo dlouhodobý pronájem si umím představit jen v momentě, kdy jsou velmi dobře popsané smluvní podmínky ve vztahu k péči o pacienty. Nic takového ale není na stole.
Opoziční zastupitelka Jana Vildumetzová vám po zvolení do funkce šéfa KKN vyčítala, že jste byl sám členem výběrové komise, která nového generálního ředitele KKN vybírala. Zpochybnila tak vaši volbu.
Nejprve bylo výběrové řízení na dva členy představenstva, zodpovědné za obchodní a provozně-technický úsek. Tam jsem byl ve výběrové komisi, protože ani o jednu z těchto pozic jsem neměl zájem. Pak bylo vyhlášené druhé výběrové řízení na generálního ředitele KKN. Tam jsem původně byl ve výběrové komisi. Nakonec jsem se jí ale neúčastnil a byl tam místo mě náhradník. Byl tam právě proto, že jsem si do něho podal přihlášku. Nejsem blázen, abych sám sebe hodnotil v komisi. A pokud mi to někdo podsouvá, tak je mdlého rozumu on.
Neměl jste ale výhodu v tom, že jste na začátku v komisi byl, že jste věděl, jaké jsou na kandidáty požadavky, znal jste podrobně pravidla rozhodování i z druhé strany a mohl jste třeba nahlížet do přihlášek jiných uchazečů?
To nemá logiku. Říkám to pořád: pokud má kdokoli pocit, že jsem čerpal z přihlášek jiných uchazečů, ať si prosím přečte moje podklady, moji koncepci. Pokud bude objektivní, zjistí, že jde o aktualizovanou koncepci, kterou jsem podával do výběrového řízení v roce 2017, kdy s ní tehdejší vedení souhlasilo.
Vy jste tehdy i za hejtmanky Vildumetzové zůstal ve vedení KKN. Na konci roku 2017 jste ale z představenstva KKN odešel. Proč?
Důvodů bylo více. Únava, pocit absence ochoty ze strany kraje naslouchat a věřit. Nechci se k tomu vracet..
Když za tím uděláme tečku: nebylo výběrové řízení zbytečné? Nebylo dopředu politické zadání, že novým šéfem KKN budete vy?
Zbytečné nebylo. Z výběrového řízení se mohl vygenerovat někdo nový, úchvatný, kdo by to dělal dobře.
Myslíte, že by výběrová komise složená z pěti lídrů současné krajské koalice, které jste ještě nedávno byl členem, byla schopná vybrat někoho jiného?
Pokud by tam byl někdo, o kom by si upřímně mysleli, že je na pozici šéfa KKN vhodnější než já, tak by mu dali hlas. I jsem to koaličním partnerům před výběrovým řízením vzkazoval: pokud by tam byl kdokoli, kdo má důvěru a schopnosti, tak ho vyberte.
Máte tedy čisté svědomí, že z výběrového řízení vzešel nejlepší kandidát a že za výběrem nebylo jen politické rozhodnutí?
Čisté svědomí musí mít výběrová komise, já jsem nestudoval materiály ostatních kandidátů.
Ale vy byste asi také nechtěl dělat práci s vědomím, že jste na základě politické dohody předběhl někoho vhodnějšího. Máte tedy v tomto čisté svědomí?
Ano, mám. S koaličními partnery jsme si to dopředu vyříkali. Nebyl jsem do výběrového řízení přihlášený proto, že ho musím vyhrát. Byl jsem tam přihlášen jako další uchazeč.
Obavy z nové polikliniky nemám
V Chebu se nyní řeší možný vznik nové polikliniky u nádraží. Kritici projektu mu vyčítají i to, že oslabí nemocnici. Jak to je z vašeho pohledu?
Jakékoli zdravotnické zařízení v Chebu může oslabit jakýkoli jiný zdravotnický projekt. Jestli to je zrovna poliklinika, si neodvažuji odhadnout. Každopádně je to tak, že vždy musí být nasmlouvaná péče se zdravotními pojišťovnami, na nové kapacity musí proběhnout výběrové řízení, musí si zajistit smlouvy s pojišťovnami. Není to tak, že si tam něco jednoduše přeberou z nemocnice. Když tam budou nové ambulance, můžou tam někteří lidé z nemocnice přejít, ale nebude to masové měřítko. Rozhodně si myslím, že během případných jednáních s investorem, které povedeme my nebo i město, dojdeme k gentlemenským dohodám, které zamezí přetahování personálu. Ale to, že se někdo rozhodne, že už v nemocnici pracovat nechce a nastoupí do nové polikliniky, to se stát může.
A nemůže pojišťovna říci, že si nějakou službu nechá zprostředkovat od polikliniky, místo aby se dělala v nemocnici?
Poliklinika řeší ambulantní provoz. Pojišťovna obecně přistupuje k jakýmkoli novým smlouvám tak, že řeší i to, aby nebylo oslabeno lůžkové zařízení a jeho péče v jeho spádové oblasti. Obavy z toho tedy nemám. V Chebu provozujeme dohromady asi osm ambulancí různých oborů, rentgen a laboratoř. Nemyslím si, že by kteroukoli z nich plně převzala poliklinika. Naopak ty ambulance pojedou dál a pokud na poliklinice vznikne nová ambulance internisty, kardiologa nebo praktického lékaře, tak to jenom přivítáme, protože to ve městě chybí.
Pokračujte:
- Primář Adamec stáhl výpověď, März mu slíbil posily
- Karlovarské krajské nemocnici bude šéfovat März
- Šetření kritické situace v chebské nemocnici nenašlo žádné chyby
- V nemocnici se bude stavět do roku 2022, rekonstrukci dodělá Metrostav
- Krize v chebské nemocnici? Problémy řešíme, zní z kraje
- Cheb potřebuje fungující nemocnici a novou halu pro atlety a cyklisty, říká Tyrpekl
Zdroj úvodní fotografie: KKN
Jsme rádi, že nás čtete. Pokud byste chtěli naši práci ocenit, budeme rádi, když jakoukoli částkou podpoříte činnost Hospice Sv. Jiří. Doporučujeme stát se přítelem hospice a přispívat pravidelně. Děkujeme za vaši podporu.
Komentář